Fizyka IV - Wstęp do kwantów (ćwiczenia)

  • Ćwiczenia prowadzone bardzo, bardzo powoli i ospale. Pani Profesor przepisywała treść zadania z notatek na tablicę, po czym przepisywała rozwiązanie. Zapomninała o dopowiedzeniu dodatkowych założenień i tym sposobem robiła sporo błędów. Nie potrafiła nic wytłumaczyć, wymijająco odpowiadała na pytania. Nie polecam.
  • Ale bardzo sympatyczna była.

Szczególna teoria względności (ćwiczenia)

  • Generalnie zgadzam się z opinią przedmówców. Ponadto, Pani Profesor nie ustaliła jasnych kryteriów oceny kartkówek, które mieliśmy na zajęciach. Najwięcej punktów dawała za rzeczy, których de facto nie było w poleceniach (kartkówki na podstawie zadań domowych. W zadaniu typu "oblicz..." 75% punktów było za wyprowadzenie wzorów, które - jeśli zrobiło się pracę domową - zwyczajnie się pamiętało). Takie ucinanie punktów bardzo komplikuje sytuację przed egzaminem. Prowadząca ćwiczenia wielokrotnie myliła się, nawet przy przepisywaniu wzorów z 'gotowej' kartki (!). Zdecydowanie nie polecam.
  • Ale bardzo sympatyczna była. :-)

Elementy fizyki cząstek elementarnych (wykład)

  • Na wykład nie chodziłem (są dostępne slajdy). Na egzaminie sporo pytań zazębia się z innymi przedmiotami o podobnej tematyce, ale jest też stosunkowo dużo pytań o szczegóły z wykładów, więc warto porządnie powtórzyć wszystko przed egzaminem. Progi punktowe są liberalne, więc ze zdaniem nie ma problemów jeżeli ktoś w ogóle jakoś się orientuje o co chodzi w przedmiocie. Obecność nie jest wymagana, chociaż podobno gwarantuje dopuszczenie do ustnego niezależnie od wyników pisemnego (jak ktoś dobrze napisał egzamin pisemny to ustny jest tylko dla chętnych).
  • Przedmiot raczej dla III roku niż dla II, ponieważ wcześniej warto zrobić "Wstęp do fizyki subatomowej I". Wykład dosyć nudny, trzeba już wcześniej znać elementy fizyki cząstek elementarnych, żeby cokolwiek z niego wynieść. Egzamin to test jednokrotnego wyboru (stare krążą po wydziale, pytania się powtarzają i podstawaą zdania egzaminu to nie wiedza z wykładów, tylko te stare testy).