Statystyka dla Fizyków (konwersatorium)

  • Przedmiot wykładany super, Nowak porusza wiele ciekawych tematów. Polecam wszystkim którzy chcieliby się czegoś dowiedzieć o statystyce. Co prawda, wykład wymaga dość regularnej pracy.

Rachunek Błędu Pomiarowego (ćwiczenia)

  • Pan Nowak ma tę specyficzną właściwość, że uwielbia zastawiać na studentów pułapki - formułuje pytania tak, aby na nie błędnie bądź po prostu nieściśle odpowiedzieć. Po usłyszeniu satysfakcjonującej go (czyli błędnej odpowiedzi), męczy całą grupę w celu sprecyzowania i naprawienia błędu. Czasem NAPRAWDĘ nawet najlepszym studentom ciężko wpaść na to, o co do cholery chodzi. Ale przynajmniej zajęcia są dość emocjonujące, bo steresuje ludzi wyciąganiem ich do tablicy i nagłym pytaniem, gdy tylko widzi, że zasypiasz. Na dodatkowe pytania odpowiada zwykle zwięźle, ale tłumaczy nieźle.
  • Można dodać, że sprawozdanie z zadania doświadczalnego sprawdzał, wklepując dane do uprzednio przygotowanego arkusza kalkulacyjnego i wyłapując błędy rachunkowe. Oczywiście, jeśli jakieś znalazł, ciął punkty niemiłosiernie. Dodatkowo Pan Nowak wsławił się tym, że obudził mnie na egzaminie z Fizyki IV (gdzie był jednym z ćwiczeniowców)... Jeśli chodzi o ćwiczenia z RBP, to ich poziom był tak fatalny (głównie przez studentów z "L"), że wspomniane zastawianie pułapek kompletnie paraliżowało zajęcia - nie sposób się było czegokolwiek na nich dowiedzieć
  • Ćwiczenia wystarczały za ćwiczenia i wykład zarazem. powtórki na każdych zajęciach pomagały w dobrym opanowaniu materiału tak, że przed egzaninem wystarczyło wpisać wzory na kartkę. Najrzetelniejszy z ćwiczeniowców i naprawdę zależy mu na tym żeby wszyscy zrozumieli materiał. Konsultacje w sprawie raportu wyjaśniały wszystkie wątpliwości i nie trzeba było wprowadzać "przypadkowych błędów" do swojej pracy. Wiele osób stresowało się pytaniami, zupełnie nie potrzebnie. Wystarczyło na pytanie "Co będzie jeśli dodasz 2 gruszki do 4 śliwek?" odpowiedzieć "6 gruszko-śliwek". Dla mnie pytania były fajną zabawą, wyzwaniem (czy tym razem uda mi się odpowiedzieć?) i świetną szansą na wyjaśnienie niektórych niuansów przedmiotu.

Fizyka IV BC (ćwiczenia)


  • Pan doktor Nowak moim zdaniem przede wszystkim ma rażącą tendencję do popisywania się zaawansowaną terminologią. Bardzo często potrafił zaciemnić obraz jakiejś prostej rzeczy używając skomplikowanego słowa i nie tłumacząc co to jest. Kiedyś Feynman napisał, że dobry nauczyciel to nie taki który mówi "Patrzcie jaki to ja jestem wspaniały i ile wiem" tylko taki który mówi "Patrzcie jakie to jest proste" i pomaga zrozumieć. Nie muszę mówić do której grupy zaliczyłbym pana Nowaka. No, ale tak ogólnie to Fizyka IV jest przedmiotem bardzo łatwym w obliczeniach (chociażby w stosunku do Fizyk I, II, III i Analiz) więc być może takie podejście jest tu właściwe. To co miał wyłożyć na ćwiczeniach wyłożył. Przykładał się do tego rzetelnie. Dla niektórych tylko sama osobowość może być nieprzyjemna, ale tak to ok.
  • komentarz do powyższego - to powiedział Infeld a nie Feyyman :), a ponadto doktor Nowak zawsze stara się dotknąć sedna problemu dlatego czesto okazuje się że człowiek wcale nie rozumie tego tak dobrze jak mu się wydawało że rozumie ( nawet prostych rzeczy) , a używana do tego terminologia jest powszechna i zadecydowania jaśniejsza niż ta której używa wykładowca ( np. prof. Badełek) Co do nieprzyjemności osobowości, również się tutaj nie zgodzę... doktor Nowak ma zwyczaj na początku zajęć odpytywania studentów z definicji praw i wzorów które należą do kanonu, ale jeśli ktoś nie wiem to nie robi z tego żadnych nieprzyjemności jeśli ktoś nie wie, co najwyżej odpowie w żartach " dzisiaj pana nie lubię :)) " i przejdzie do następnej osoby. Jest to typ człowieka który konsultacje ma wtedy gdy tylko ma czas ( rzadkość u nas na wydziale - ewidentny dowód na maksimum postawy pro studenckiej) więc nie wiem jak można mieć coś do zarzucenia jego osobowiści :))

Statystyka matematyczna 2009 semestr letni


  • Pan Roman w tym roku bardzo ładnie prowadził zajęcia zarówno ćwiczenia jak i wykład. Zadania na kolokwiach były w tym roku banalne. Ogólnie zajęcia były super prowadzone. Inni mogliby od tego Pana wiele się nauczyć. Gorąco polecam Pana Nowaka.